Tjejer testar lastbil

Sussie Grönberg och Ellinore Berg, som båda går på Åkrahällskolans fordonsprogram, vill att fler tjejer ska söka till utbildningen. Därför har de i sitt projektarbete bjudit in 23 tjejer från Funkaboskolan så att de kan bekanta sig med utbildningen och få bland annat möjlighet att köra frontlastare och lastbil.

– I dag är vi ungefär tio tjejer och 90 killar som läser den treåriga gymnasieutbildningen berättar Ellinore Berg, som tar studenten till hösten och redan har ett jobb.

Lastbilar, frontlastare och andra tunga fordon ses av många som ett tungt jobb. Men det är bara fördomar säger Sussie Grönberg.

– Det är inget problem för tjejer, det finns många hjälpmedel och vill man så kan man.

Det finns många fördelar med att studera på Åkrahällskolans fordonsprogram, där man bland annat får hjälp med körkort med många bokstäver (B, BE, C och CE).

– Det känns också som om vi elever och lärare är en stor familj och vi har fått jättemånga nya kompisar här, säger Ellinore Berg.

Läs mer om fordonsprogrammet på Åkrahällskolans webbplats (nytt fönster).



Uppdaterad 2009-03-16, Kommentera sidan
Ansvarig
Peter Tinnert

Nybro kommun, 382 80 Nybro. Besöksadress: Dunderbergsgatan 2, Nybro. Se karta (nytt fönster).
Telefon: 0481-450 00, e-post: E-postadress. Organisationsnummer: 212000-0753.
Facebook: facebook.com/nybro.kommun (nytt fönster).

uiqt|wBswuu}vHv%yjzw5{mswuu}vHv%yjzw5{m