Biltvätt

Tvätta bilen utan att skada naturen!


När du tvättar bilen följer olika ämnen med i tvättvattnet. Många av dessa ämnen är skadliga för livet i våra åar, sjöar och hav.

  • Tvätta därför aldrig bilen på gatan eller på asfalterad mark. Tvättvattnet rinner ner i gatubrunnarna och hamnar orenat i närmaste vattendrag.

  • Oljor, smörjmedel, fetter, giftiga metaller, gummirester och avfettnings-medel är exempel på ämnen som följer med tvättvattnet rakt ut i vattendragen.

  • Tvätta bilen i en automattvätt eller gör-det-själv-hall! De har renings-system och är anslutna till kommunens reningsanläggning.

  • Om du tvättar bilen hemma, ställ bilen på en grusad yta eller en gräsyta! Då har naturen en viss möjlighet att bryta ner föroreningarna och rena vattnet innan det tränger ner i marken. Tvätta med såpa, diskmedel eller miljöanpassat schampo.

  • Använd inte avfettningsmedel.

  • Använder du bilen yrkesmässigt ska du alltid tvätta bilen på en bilvårds-anläggning.



Uppdaterad 2011-03-24, Kommentera sidan
Ansvarig
Sam Ekberg

Nybro kommun, 382 80 Nybro. Besöksadress: Dunderbergsgatan 2, Nybro. Se karta (nytt fönster).
Telefon: 0481-450 00, e-post: E-postadress. Organisationsnummer: 212000-0753.
Facebook: facebook.com/nybro.kommun (nytt fönster).

uiqt|wBswuu}vHv%yjzw5{mswuu}vHv%yjzw5{m