För skolpersonal
För dig som arbetar inom skolverksamheten i Nybro kommun erbjuder vi på skolbiblioteken följande tjänster
Handlingsplan i bibliotekskunskap
I april 2005 godkände PKN (Primär Kommunala Nämnden) en grundplan för informationskompetens som ska gälla i alla Kalmar läns skolor. I planen presenteras ett antal mål som eleverna ska ha nått i slutet av förskolan, i slutet av femte skolåret, i slutet av nionde skolåret och i slutet av gymnasieskolans tredje år. Se ”Grundplan för informationskompetens för skolorna i Kalmar län”.
För att nå dessa mål bestämde Nybro Kommuns biblioteksråd att man skulle ta fram en handlingsplan. Detta dokument är en sammanställning av de förslag på handlingsplaner som har kommit in från de olika skolorna i Nybro. Målen som presenteras i handlingsplanen är hämtade från ”Grundplan för informationskompetens för skolorna i Kalmar län”.
I september 2007 utvärderade biblioteksrådet handlingsplanen och beslutade att den efter mindre ändringar ska följas av Nybro kommuns skolor. Man beslutade också att handlingsplanen kontinuerligt skall utvärderas och revideras vid behov. Ta gärna del av hela vår handlingsplan i bibliotekskunskap för Nybro kommuns skolor.
Informationssökning
Vi på skolbiblioteken håller gärna i undervisning i informationssökning. Kontakta skolbibliotekarien om du och din klass är intresserade av detta. Vi vänder oss i första hand till årskurs 7-9.
Besök på huvudbiblioteket
Vi tar emot klassbesök på huvudbiblioteket. Där kan vi hjälpa eleverna att söka information eller bara visa er runt. Kontakta ansvarig skolbibliotekarie om ni är intresserade.
Föräldramöte
Vi kan komma ut på föräldramöte och pratar om läsutveckling och böcker. Detta erbjudande gäller i första hand årskurs 2. Förskolans föräldramöte ombesörjs av barnbibliotekarien.
Lässurr
Sedan flera år tillbaka erbjuder skolan och biblioteket förskoleklasser att delta i ”Lässurr”, vilket innebär att man arbetar med en utvald bilderbok i klassen under ett antal veckor för att sedan avsluta med bokfest och författarbesök på biblioteket. Då får de medverkande barnen ett eget, signerat exemplar av boken i present. Under årens lopp har många av Sveriges bästa barnboksförfattare och illustratörer besökt Nybros ”lässurrsbarn”. Låter detta intressant? Kontakta barnbibliotekarien så får du veta mer.
2009 års Lässurrsbok var "Östens ABC" av Kristina Lundgren och Lotta Corell. Bokfesten hölls i Röda rummet och elevernas alster ställdes.
Projektböcker
Vi har ett antal böcker på huvudbiblioteket som vi lånar ut till lärare att ha i klassrummet under en hel termin. Många av böckerna har vi i flera exemplar så det lämpar sig särskilt bra för läsgrupper. Information om aktuella utlånings- och återlämningsdatum kan du läsa om under "Aktuellt på skolbiblioteken".
Utbudet av projektböcker på Nybro Bibliotek
Projektböcker, Bilderbok
Projektböcker, Börja Läsa
Projektböcker för barn upp till cirka 10 år, Hcf
Projektböcker för barn i mellanåldern cirka 10-13 år, Hcg
Projektböcker för ungdomar, uHc och uHce
Tema
Om ni ska jobba med något tema i skolan så plockar vi gärna ihop temapaket med böcker. Färdiga temapaket finns i ämnena: sorg, kärlek, mobbing, nazism och "Barn som far illa". Temapaketen finns i disken på Nybro bibliotek.
Bokprat
Vi erbjuder bokprat för alla elever i årskurs 4. Inbjudan kommer till berörda lärare. Vi kommer även gärna ut och pratar böcker för andra klasser på begäran. För personal i skolan och förskolan erbjuder vi en årlig genomgång av litteratur i början av höstterminen. Vill du veta mer, kontakta din skolbibliotekarie.
Bokcirklar
Har du lässugna elever så kan du tipsa dem om våra bokcirklar för barn i årskurserna 3-5. Aktuella datum och mötesplater hittar du under länken "Aktuellt på skolbiblioteken".
Pedagoger som är intresserade av att delta i en bokcirkel, kontakta skolbibliotekarien på din skola.
Länkar för pedagoger
Länkar för pedagoger hittar du antingen i menyn till vänster alternativt under relaterad information.
Skolbiblioteksansvariga i Nybro kommun är Sofie Olsson (Madesjöområdet och Montessori) och Julia Sallander-Hjärtstrand (Paradisområdet och Hanemåla). Kontakta gärna oss!