RSS
Nu kan du direkt få våra nyheter, evenemangslista, aktuella detaljplaner och läsa vilka synpunkter på den kommunala verksamheten som lämnats in genom att prenumerera på ett så kallat RSS.
RSS betyder "Rich Site Summary" eller "Really Simple Syndication".
Kom igång!
För att kunna prenumerera på våra nyheter behöver du ett särskilt program som kan läsa ett RSS-flöde. Dessa program kallas RSS-läsare. Om du har en nyare webbläsare så kan den ha en inbyggd RSS-läsare. Installera programvaran. Kopiera länken till vårt RSS-flöde in i RSS-läsaren. Klart, nu prenumererar du på våra nyheter! Du kommer automatiskt få nyheter till din RSS-läsare.
Programvara - RSS-läsare
De flesta program är gratis och fungerar både på PC och Mac. Nya webbläsare har inbyggd RSS-läsare. Länkar till RSS-läsare under "Externa länkar".
Tänk på att "Internet Explorer 6" inte har en inbyggd RSS-läsare men att "Internet Explorer 7 och 8" har denna funktion från början.
Nybro kommuns RSS-flöden
När du installerat din RSS-läsare eller om du har en installerad, klistra du in adressen till RSS-flödet eller klickar på länken, välj sedan att prenumera. Alternativt öppna länken och välj att prenumera.
Nybros nyheter (nytt fönster)
Snabblänk www.nybro.se/rss-nyheter
Evenemangskalendern (nytt fönster)
Snabblänk www.nybro.se/rss-evenemangskalendern
Synpunkter (nytt fönster)
Snabblänk www.nybro.se/rss-synpunkter
Aktuella detaljplaner (nytt fönster)
Snabblänk www.nybro.se/rss-aktuella-detaljplaner